Kwatery wojenne na Białorusi. Część 6 – Kamień i Starzynki.

Kolejny odnowiony grób żołnierzy Armii Krajowej, to kwatera na cmentarzu w Kamieniu. W tej leżącej na skraju Puszczy Nalibockiej miejscowości, oddziały komunistycznej, sowieckiej partyzantki zaatakowały w 1944 roku żołnierzy ze Stołpecko-Nalibockiego Zgrupowania AK. Bitwa trwała kilka godzin i była zapewne największym starciem żołnierzy AK na tym terenie. W wyniku bitwy obie strony poniosły znaczne straty. Żołnierze Armii Krajowej swoich poległych kolegów pochowali na cmentarzu w Kamieniu. Właśnie ten grób stał się kolejnym elementem naszych prac. Odmalowaliśmy wszystkie napisy na grobach, a także wypieliliśmy i posprzątaliśmy kwaterę. Ozdobiona zniczami godnie przypomina o walce naszych żołnierzy z roku 1944. W Kamieniu ozdobiliśmy również zniczami i kwiatami Krzyż Straży Mogił Polskich – stojący nieopodal Kościoła.
Kolejne miejsce naszej pracy to cmentarz w Starzynkach. W miejscowości tej, leżącej nieopodal Puszczy Nalibockiej, mieściła się siedziba sztabu Stołpecko-Nalibockiego Zgrupowania Armii Krajowej. To właśnie tutaj mieszkał również Adolf Pilch ps. Góra, Dolina – cichociemny, legendarny dowódca Zgrupowania. Na tutejszym cmentarzu chowano także dość często żołnierzy Zgrupowania poległych w bojach z Niemcami lub Sowietami. Postanowiliśmy odnowić chociaż kilka z tych grobów, a także upamiętniający żołnierzy Zgrupowania Krzyż Straży Mogił Polskich, który został przez nas odmalowany. Zapraszamy do oglądnięcia fotografii z naszych prac w Kamieniu i Starzynkach.
Projekt zakończył się po dziesięciu dniach pobytu na Białorusi – na terenie dawnego Województwa Nowogródzkiego. Pracami objęliśmy nie tylko cmentarze bohaterskich żołnierzy 77 ppAK, ale również dodatkowo żołnierzy Stołpecko-Nalibockiego Zgrupowania AK, które w roku 1944 przemaszerowało pod Warszawę i wzięło udział w walkach Powstania Warszawskiego. Pragniemy bardzo gorąco podziękować członkom i wolontariuszom Stowarzyszenia Odra-Niemen za udział w projekcie, jak też za wielkie zaangażowanie w prace na poszczególnych kwaterach żołnierskich. Bez Was nie byłoby tych wszystkich działań, które prowadzimy od lat. Dziękujemy również Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dotację, która pozwoliła wykonać znacznie więcej prac niż początkowo planowaliśmy. Dziękujemy także żyjącym żołnierzom AK na Białorusi – to Oni od lat opiekują się miejscami pamięci na tamtym terenie. Bez nich nie mielibyśmy już czego szukać na dawnej Nowogródczyźnie.

Mamy nadzieję, że za rok powrócimy na Białoruś z dalszymi działaniami na rzecz polskich miejsc pamięci narodowej. Do zobaczenia za rok!

Skip to content