Projekty

To praktyczne centrum działań Stowarzyszenia Odra-Niemen. Tu prezentujemy nasze projekty, informujemy o wydarzeniach w kalendarzu, zapraszamy do wolontariatu i dzielimy się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Mamy nadzieję, że tymi działaniami zachęcimy do systematycznego odwiedzania portalu Odry-Niemen. 

W ciągu roku drużyna Stowarzyszenia Odra-Niemen realizuje od 40-50 zadań krajowych i międzynarodowych. To są projekty Zarządu Głównego organizacji. Dodatkowo każdy z 7 oddziałów wykonuje od kilku do kilkunastu wydarzeń. To ogromna aktywność. Od początku powstania organizacji staramy się wykonywać zadania własne, tzn. realizowane wyłącznie dzięki pracy wolontariuszy, którymi są też członkowie stowarzyszenia, od zarządów począwszy. 

Poniżej prezentujemy projekty wieloletnie, które są naszą marką i dumą. Oprócz nich w każdym roku zdarzają się pojedyncze zadania, które mają swoje wizytówki w aktualnościach. Zapraszamy do poznania naszych działań i do współpracy przy nich. 

Działania
Odry-Niemen

Bohaterowie naszej wolności

Stowarzyszenie Odra-Niemen jest zbudowane na pokoleniu kombatantów I i II Konspiracji. Współpracujemy z weteranami z Polski i różnych stron świata. Powstaliśmy dzięki kombatantom z Kresów. Szczycimy się szacunkiem, przyjaźnią i zaufaniem tego niezwykłego środowiska. Jesteśmy też mocno związani z seniorami Solidarności, Sybirakami i grupą działaczy z Solidarności Walczącej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Stowarzyszenie Odra-Niemen jest aktywnym środowiskiem w przywracaniu pamięci o pokoleniu Niezłomnych od 2011 roku, czyli od momentu, kiedy Sejm RP uchwalił nowe święto dedykowane Żołnierzom Wyklętym. Co roku organizujemy Marsz Pamięci, pokazy filmowe i inne wydarzenia artystyczne i rekonstrukcyjne. Współpracujemy z wieloma środowiskami, ale przede wszystkim z Niezłomnymi Bohaterami.

Dni Rotmistrza Pileckiego

We Wrocławiu, wiele lat temu, stworzyliśmy autorski projekt "Dni z Rotmistrzem Pileckim". Różnorodne wydarzenia trwają od 13 do 25 maja, czyli od daty urodzin do daty śmierci Pułkownika. Obecnie to ważny projekt we wszystkich oddziałach stowarzyszenia, a jego punktem kulminacyjnym jest stawianie ze zniczy, w różnych miastach Polski, napisu PILECKI

Dzień Niepodległości 11 Listopada

Przez wiele lat w okresie Święta Niepodległości bywaliśmy na Kresach, gdzie razem z Rodakami, braliśmy udział w obchodach organizowanych przez polskie środowiska. Ostatnie lata to organizacja wyjazdów dla kombatantów, ich rodzin na oficjalne wydarzenia w Warszawie. Coraz częściej włączamy się z ambitnymi programami w obchody, w swoich regionach działania.

Zaduszki Kresowe

Zaduszki Kresowe to projekt, z którym do Odry-Niemen przyszli jej założyciele. Projekt ten szybko stał się wizytówką stowarzyszenia. Stawiamy każdego roku tysiące zniczy, zakładamy biało-czerwone szarfy na polskich kwaterach, mogiłach w wielu miejscach zza wschodnią granicą. Od lat też w każdym z naszych oddziałów pamiętamy o regionalnych miejscach pamięci.

Współpraca z polskimi środowiskami z różnych stron świata

Dzięki akcji Rodacy-Bohaterom poznawaliśmy polskie środowiska, które działają poza granicami Polski. Z tych spotkań zawiązują się partnerstwa, stała współpraca. Włączamy w nasze działania, tak jak przy innych projektach, wszystkie grupy wiekowe. Współpracujemy z polską młodzieżą, z polskimi działaczami, pedagogami, seniorami.

Podróże z historią

Jesteśmy bardzo mobilnym zespołem. Pokonujemy tysiące kilometrów w ciągu roku. Podróżujemy po Polsce, po Kresach, po świecie. Poszukujemy w tych wyprawach ważnych miejsc pamięci, poznajemy polską historię i losy bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę, a los i historia pozostawiły niektórych z nich poza ukochaną Ojczyzną.

Akcja Burza na Kresach

Wyprawy kresowym szlakiem Akcji Burza to nasz autorski projekt, który realizujemy od wielu lat. Miejsca pamięci na Grodzieńszczyźnie i Wileńszczyźnie poznaliśmy dzięki kombatantom. Co roku, międzypokoleniową grupą, jesteśmy na grobach polskich żołnierzy, którzy oddali życie w czasie Operacji Ostra Brama.

Ocalić od zapomnienia

Podczas wielu wydarzeń, spotkań z kombatantami, ich rodzinami, świadkami historii, wykonujemy mnóstwo zdjęć, nagrywamy relacje, skanujemy dokumenty. Jesteśmy najczęściej na prowincji, w miejscach, gdzie mało kto dociera, dlatego trafiają nam się czasami materiały, których nikt inny nie ma i co dla nas najważniejsze, dotyczą osób, których znamy.

Miejsca Pamięci

Nasza polska historia, nasza narodowa przeszłość zapisana jest w pomnikach, kwaterach żołnierzy, polskich nekropoliach. Przez całe lata poznawaliśmy takie miejsca w Polsce i poza granicami. Opiekujemy się nimi, odnawiamy, remontujemy, upamiętniamy. Dzięki pracy na polskich miejscach pamięci zbudowaliśmy silny i ideowy wolontariat. Podróżujemy przez świat szukając takich miejsc.

Edukacja historyczna

Ważnym aspektem aktywności Stowarzyszenia Odra-Niemen jest edukacja. Praktycznie wszystko co robimy, to chęć poszerzenie wiedzy o często zapomnianych, niezrozumiałych, nieodkrytych obszarach polskiej historii i jej bohaterach. Coraz częściej i ambitniej włączamy w ten obszar warsztaty artystyczne dla młodzieży.

Wakacje z historią

Czas letni przeznaczamy dla najmłodszego pokolenia Polaków z kraju i zagranicy. Od lat organizujemy międzynarodowe pobyty edukacyjne w Ojczyźnie, zaznaczając w programie naszą historyczną specyfikę. Stałym elementem edukacyjnego programu wakacyjnego jest zadanie „Warszawa 44”.

Wolontariat

Stowarzyszenie Odra-Niemen oparte jest o bardzo mocny, aktywny, zaangażowany, długoterminowy wolontariat. Jesteśmy międzypokoleniową grupą, z dominacją młodych ludzi. Każdy członek naszej organizacji jest także aktywnym wolontariuszem, od zarządu począwszy. Zapraszamy.

Rozwój Stowarzyszenia Odra-Niemen i budowa Federacji

Stowarzyszenie Odra-Niemen przez 10 lat działania ponad podziałami i w ścisłej współpracy z innymi organizacjami, zbudowało mocny i liczny wolontariat i silne koalicje. Mimo wielu ograniczeń, zbudowaliśmy strukturę. Zawsze brakowało funduszy na rozwój organizacji i wzmacnianie środowiska. Teraz mamy na to nowe fundusze.

Sportowa drużyna Odra-Niemen

Obok ważnych projektów, niezwykłych spotkań, wzruszających wydarzeń, nie zapominamy o swoich pasjach, które bardzo pomagają w integracji zespołu Jednym z takich działań jest sport, który kilka lat temu połączył wolontariuszy, sympatyków, członków Odry-Niemen. Powstała drużyna, która coraz mocniej zaznacza swoją pozycje w Amatorskiej Lidze Piłkarskiej, reklamując akcję Rodacy-Bohaterom.
Skip to content